Zlatno pravilo: zašto mlađe ulagače i investitore sve više privlači zlato?

Zlatne pločice za investiranje u zlato, finoće 999,9.
Sadržaj

Koju klasu aktive žele da poseduju i milenijalci i generacija Z?

Evo odgovora koji možda ne biste pogodili: Zlato.

Prema nedavnom istraživanju Bank of America Private Bank, među imućnim investitorima mlađim od 43 godine, 45% poseduje zlato kao fizičku imovinu, a još 45% je zainteresovano za to da ga ima u svom portfoliju.

To su daleko viši procenti nego kod drugih starosnih grupa.

Otkud ovo interesovanje?

Taj deo populacije obično nije zainteresovan za investicije kao što su zlato, gotovina ili državne obveznice, jer ih smatra „dosadnim,“ tvrdi Liz Jang Tomas, šef odeljenja za investicionu strategiju kompanije za digitalne finansijske usluge SoFi.

„Dok prinosi na državne obveznice rastu, rastu i kamatne stope na gotovinu, a zajedno sa njima i cena zlata. Vidimo prinose koje obično ne viđamo na tako kratak rok“, ističe Thomas. „Prirodno, čim neka investicija donosi visoke prinose, mlađi investitori se zainteresuju.“

To potvrđuje još jedna studija portfolio menadžera State Street, prema čijim nalazima milenijalci imaju najveći udeo zlata u svojim portfolijima koji, sa 17%, daleko prevazilazi 10%, koliko prosečno drže bumeri i generacija X.

Šta se u stvari dešava? Zašto su mlađi investitori tako očarani ovom pomalo staromodnom vrstom aktive koja postoji već hiljadama godina?

Cena i prodaja inveticionog zlata su predmet ponovo probuđenog interesovanja i zbog rekordne trenutne cene, koja, u trenutku pisanja ovog članka, iznosi preko 2.400 dolara po finoj unci.

Pored toga, zlato u Americi sve više figurira na policama popularnih maloprodajnih lanaca, što mu povećava vidljivost. Veliki maloprodajni lanac Costco počeo je prošle jeseni sa prodajom zlatnih poluga težine jedne fine unce i na tome, prema procenama kompanije Wells Fargo, ostvaruje brz i solidan prihod od preko 200 miliona dolara mesečno.

Sada kada im je pobuđena radoznalost za zlato, kojih zlatnih pravila treba da se drže mlađi investitori? Evo kako razmišljaju stručnjaci!

Posedovanje fizičkog zlata dolazi sa izazovima, uprkos dobroj zaradi

Deo privlačnosti zlata je upravo njegova opipljivost. Da svetski finansijski sistem slučajno poludi ili da svetske valute počnu da propadaju, bar biste imali nešto stvarno za šta možete da se uhvatite.

„Zaključio sam da moji klijenti milenijalci, što se više bogate, postaju zainteresovaniji za ulaganje u zlato, koje mogu da poseduju u fizičkoj formi i koje se samo čuva“, ističe Erik Amzalag, finansijski planer iz losanđeleske četvrti Canoga Park u Kaliforniji, čiji klijenti uglavnom koriste usluge APMEX-a, poznatog trgovca na malo dragocenim metalima.

To je zbog toga što često dođe do promene njihovih investicionih ciljeva – na primer, sa uvećanja na očuvanje kapitala, dodaje Amzalag.

Kod fizičkog zlata postoje neki tipični izazovi, kao što su: kako da nađete poštenog trgovca koji vas neće prevariti; kako da vam zlato bezbedno dostave na sigurno mesto gde ćete ga čuvati; kako da ga osigurate; i konačno, kako da ga, jednog dana, prodate, jer Costco sigurno neće ponovo otkupiti vašu zlatnu polugu od vas.

Razmislite o ETF fondovima

Fondovi kojima se trguje na berzi – bilo da imaju zlatnu podlogu ili da investiraju u fjučers ugovore na zlato – rešavaju sve probleme u vezi sa kupovinom, čuvanjem i prodajom. Na taj način je relativno lako i doći do zlata, ali i zaštiti se od prevara prilikom ulaganja u zlato.

„Ima i nekih naknada, ali inače su ETF lepa alternativa ako ne želite da vam isporučuju fizičko zlato koje ćete držati u podrumu“, ističe Tomas iz kompanije SoFi.

Na najveći ETF, SPDR Gold Shares (GLD), plaća se naknada za upravljanje u iznosu od 0,4%, uz prinose na godišnjem nivou preko 23%. Sličan pristup je i kupovina ETF koji se sastoje od akcija rudnika zlata, kao što je VanEck Gold Miners (GDX), koji obuhvata najveća imena u tom sektoru, poput Newmont Corp. i Barrick Gold.

Budite umereni sa udelom zlata u vašoj ukupnoj ušteđevini

Zlato svakako može da posluži svrsi u portfoliju, i to kao oblik imovine koji ne pokazuje korelaciju sa ostalim finansijskim instrumentima i potencijalna zaštita od inflacije i gibanja tržišnih cena. Ali, pošto je istovremena i roba, može i samo biti prilično volatilno, kako njegova popularnost među investitorima raste i opada.

Stoga, tvrde eksperti, savet za investitore početnike je da akcije i dalje treba da budu glavni deo portfolija. Akcije društava koja ostvaruju prihode od prodaje i dobit, isplaćuju dividende i nude potencijalni rast cene akcija predstavljaju dinamičniju klasu imovine sa višim dugoročnim prinosima.

Što se, pak, tiče zlata, ulagači mogu da ga drže kao dodatnu „poslasticu“, ističe Džonata Kameron, finansijski planer iz Majamija.

„Radimo sa mnogim obrazovanim mladim stručnjacima i već godinama uključujemo ETF sa zlatnom podlogom (oko 5%) kao zaštitu u portfolije mnogih naših klijenata“ ističe Kameron. „Svi su zadovoljni tom odlukom.“

Ukoliko vas nakon čitanja ovog teksta zanima investiranje, pročitajte koja je cena grama zlata u 2024. u Srbiji u našem blogu i otkrijte gde je najbolje kupiti zlato kako biste doneli informisanu i pomišljenu finansijsku odluku!